Starzenie się skóry

Kolagen odgrywa ogromnie istotną rolę w zakresie hamowania procesu starzenia się skóry człowieka. Jeżeli mamy do czynienia z młodym człowiekiem, zdrowym i w dobrej formie ilość kolagenu jest bardzo duża. Jest on produkowany systematycznie przez organizm oraz wytwarza się go automatycznie. Jest często wymienialny, w zasadzie samoczynnie. Warto jednakże pamiętać, że ten proces nie jest stały. W organizmie z czasem zaczyna pojawiać się coraz mniej kolagenu, a to przekłada się na problemy ze starzeniem się skóry, czyli na powstawanie zmarszczek oraz wory pod oczami czy obwisłe fałdy skórne. Musimy wiedzieć, że wraz z biegiem czasu nasz organizm już nie ma takiej zdolności do wytwórstwa włókien kolagenowych, dlatego też w pewnym wieku należy ostrożnie podejść do kwestii stymulacji wytwórstwa tego składnika poprzez poddawanie się rozmaitym zabiegom kosmetycznym.
Musimy wiedzieć, że komórki naturalnie ulegają obumieraniu, a co za tym idzie warto dbać o to, aby z czasem nie doszło na przykład do braku kolagenu w naszym organizmie. Obumieranie komórek kolagenu rozpoczyna się już mniej więcej w wieku 26 lat. Wtedy realne staje się przede wszystkim narażenie skóry na choroby, infekcje, zmęczenie. Dodatkowo potęgują ten proces czynniki chorobotwórcze oraz wzmożony wysiłek fizyczny, przemęczenie czy też stres.
Skóra starzeje się pod wpływem braku odpowiedniej ilości kolagenu, jak także poprzez działanie wolnych rodników oraz poddawanie skóry promieniowaniu słonecznemu. Do tego dochodzi działanie toksyn a to powoduje zmarszczki szczególnie widzialne na twarzy. Co więcej, mogą się one także pojawić na całym ciele, które pokrywają dodatkowo równie rozstępy oraz cellulit znany jako pomarańczowa skórka. Skóra jest mało nawilżona, niejędrna oraz wysuszona. Traci jędrność. Oczywiście procesu starzenia się skóry nie da się zatrzymać w ogóle, ale na pewno da radę go odpowiednio zahamować chociażby opóźniając. Wszystko za sprawą odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych, jak także biorąc pod uwagę przykładowo rodzaj stosowanych środków kosmetycznych czy też wybór właściwych zabiegów kosmetycznych w salonach.